پاورپوینت آبیاری

دانلود هشت پاورپوینت آبیاری بسیار کامل و جامع

مواجه شدن کشور با مشکل کم آبی که ناشی از افزایش جمعیت، افزایش میزان تقاضا در بخش های مختلف مثل کشاورزی و شرب و صنعت است، سبب شده است که کشور به فکر استفاده حداکثری از تمام منابع آب موجود مثل سدها و شبکه های آبیاری بیفتد. در این مطلب با دانلود هشت پاورپوینت آبیاری بسیار کامل و جامع در خدمت شما خواهیم بود.

این حداکثر بهره برداری، مشکلاتی را هم قبل از اجرا و هم بعد از اجرا به همراه دارد که در ادامه به بررسی آن ها خواهیم پرداخت. مشکلات ناشی از این اتفاق، مدیریت صحیح و کارامد منابع آبی را می طلبد. دولت در این رابطه، اقدامات مناسبی نیز انجام داده است.

تشکیل شرکت ها و مراکز مختلف جهت بهره برداری از سدها و شبکه‌ های آبیاری، یکی از اولین قدم های دولت برای کنترل منابع آبی بود. تمام این شرکت ها، با مشکلات کوچک و بزرگی دست و پنجه نرم می کنند که در ادامه به مهم ترین آن ها، پرداخته خواهد شد.

مشکلات سیاسی و اجتماعی شامل تخطی به حریم منابع آبی، تمایل برخی کشاورزان به استفاده غیر مجاز، عدم وجود احساس مالکیت برخی کشاورزان به تاسیسات و سازه ها، آلوده کردن آب منابع توسط برخی از ساکنین، دخالت‌های سیاسی، استفاده بی جهت از آب های زیر زمینی، عدم وجود سیاست مشخص جهت حفظ و کنترل منابع و… است. مشکلات فنی شامل استهلاک سازه ها، کمبود کانال های توزیع مورد نیاز، زهکشی ضعیف، کمبود نیروی های متخصص و کاربلد، توجه نکردن به نکات آموزشی و ایمنی، انتخاب سازه های نامناسب و… است.

یک – دانلود پاورپوینت آبیاری باغات

برای آبیاری باغات معمولا چندین روش وجود دارد که از جمله معروف ترین آنها می توان به روش های غرقابی، نواری، شیاری در طرفین درختان، حلقوی، قطره ای اشاره کرد.

پاورپوینت آبیاری
در این پاورپوینت کلیه این روش ها بررسی و توضیح داده شده است.اندازه گیری پارامتر های هواشناسی توسط دیتالاگر در مزرعه گوجه فرنگی از دیگر بخش های این پاورپوینت به شمار می رود. در بخش دیگری از پاورپوینت آبیاری گزارش بازدید از چندین باغ از جمله باغ انگور نیز ذکر شده است.

 • تعداد اسلاید : 34
 • برای دانلود به انتهای مطلب مراجعه کنید 

دو – پاورپوینت حرکت آب از خاک به ریشه

بطور کلی دو نیرو باعث حرکت آب از سمت خاک به ریشه گیاه می شود. در نیروی اول که در گیاهان کند تعرق شکل می گیرد، حرکت اسمزی باعث انتقال آب می شود.

پاورپوینت آبیاری

در نوع گیاهان سریع التعرق حرکت بصورت توده ای خواهد بود. در این پاورپوینت با ارائه فرمول های مختلف نوع حرکت آب از خاک به ریشه بررسی شده است. از مهمترین دلایل عدم انتقال آب از خاک به ریشه می توان به مقاومت ریشه اشاره کرد. معادله جریان، جرکت آب و قانون اهم از جمله فرمول هایی است که در این فایل ارائه شده است.

 • تعداد اسلاید : 40
 • برای دانلود به انتهای مطلب مراجعه کنید 

سه – طراحی سیستم آبیاری قطره ای

بطور کلی آبیاری گیاهان به دو دسته اصلی سنتی و تحت فشار تقسیم می شود.یکی از روش های آبیاری معروف می توان به آبیاری قطره ای اشاره کرد. از این نوع آبیاری در آبیاری باغات و محصولات زراعی استفاده می شود. از مهمترین دلایل استفاده از این روش می توان به افزایش بازدهی مصرف آب و مرطوب نکردن تمام سطح خاک اشاره کرد.

آبیاری قطره ای

در بخش های بعدی پاورپوینت آبیاری قطره ای مواردی همچون معرفی بخش های مختلف آبیاری، معرفی پمپ ها، دستگاه تصفیه، انواع فیلتر ها اشاره کرد. در بخش دوم فایل به عوامل مهمی که در آبیاری قطره ای باید به آن دقت کرد اشاره شده است. تخلخل، شیب، سرعت باد و عوامل گیاهی از جمله این موارد هستند. در بخش دیگر فایل آبیاری به روش های خطی و نقطه ای نیز بررسی شده است.

 • تعداد اسلاید : 112
 • برای دانلود به انتهای مطلب مراجعه کنید 

چهار – آشنایی با روش های آبیاری

این پاورپوینت شامل 4 بخش اصلی است که شامل روش های آبیاری، انتخاب روش مناسب آبیاری، آبیاری سطحی و آبیاری تحت فشار می باشد.برای انتخاب بهترین روش آبیاری باید به مواردی همچون میزان سرمایه گذاری، کیفیت خاک، شرایط اقلیمی، نیروی کار، تخصص مورد نیاز و مسائل اجتماعی و فرهنگی توجه کرد.

آبیاری قطره ای

در کشورمان بیش از 90 درصد اراضی با روش آبیاری سطحی آب داده می شوند. آبیاری نواری، کرتی، تحت فشار، بارانی از دیگر روش هایی هستند که در این پاورپوینت آبیاری به آنها اشاره شده است.

 • تعداد اسلاید : 64
 • برای دانلود به انتهای مطلب مراجعه کنید 

پنج – پاورپوینت آبیاری (روش های آبیاری)

از آبیاری نواری برای زمین های با شیب یکطرفه استفاده می شود. عرض نوارها معمولا در این روش بین 3 تا 30 متر در نظر گرفته می شود. در آبیاری کرتی زمین زراعی به قسمت های مربع یا مستطیل شکل تقسیم می شود و بیشتر برای گیاهان مناسب است. از دیگر روش های آبیاری که در این پاورپوینت بررسی شده است می توان به آبیاری تحت فشار اشاره کرد. این روش جز روش های مدرن آبیاری به شمار می رود.

روش بارانی از دیگر روش های آبیاری است. این نوع آبیاری برای بسیاری از محصولات مناسب است. از این نوع آبیاری بیشتر برای خاک های سنگین استفاده می شود.در ادامه این پاورپوینت آبیاری، به روش زیرزمینی پرداخته شده است. از مزایای این روش می توان به حذف تلفات تبخیر، امکان کوددهی و شرایط تهویه مناسب اشاره کرد.

 • تعداد اسلاید : 54
 • برای دانلود به انتهای مطلب مراجعه کنید 

شش – مشکلات پیش رو در شبکه های آبیاری

این پاورپوینت آبیاری بصورت خلاصه به موضوع بررسی چالش ها و مشکلات پیش رو در اجرا و بهره برداری از سدها و شبکه های آبیاری و زهکشی پرداخته است.برای حل مشکل آبیاری در مزارع معمولا دو راه کلی وجود دارد که اولین روش ایجاد سد و دومین روش مربوط به افزایش بهره وری آب با استفاده از فن آوری های جدید استفاده می شود.

تاسیس سدها و شبکه های آبیاری در قدیم، وابسته به سیاست خودکفایی نبوده و به همین دلیل کارهای مربوط به نگهداری و تعمیر و بازسازی و توسعه،از طریق سرمایه ملی انجام شده است. مشکلات اقتصادی شامل، کم بودن نرخ و قیمت آب، کمبود بودجه جهت تعمیرات و نگهداری، عدم مشارکت مالی کشاورزان، وجود نداشتن معیاری مناسب در تعیین کردن قیمت آب است. با توجه به کم آب بودن کشورمان، رفع هرچه سریع تر مشکلاتی که در بهره برداری از سدها و شبکه های آبیاری وجود دارد، می تواند بسیار حائز اهمیت باشد.

یکی از راه حل های موجود مشارکت مردمی است. هم چنین با رعایت همه موارد و برطرف کردن مشکلات می توان به افزایش میزان تولیدات کشاورزان با مصرف بهینه آب، نظارت و کنترل بر الگوی مصرف آب، تعمیرات و بازسازی های به موقع، بهره گیری از تحقیقات و یافته های علمی برای بهره برداری بیشتر از منابع آبی، بهبود روش های بهره برداری، همکاری با سازمان های مرتبط به صورت گسترده تر و… دست پیدا کرد. امید است منابع آبی کشورمان به بهترین شکل ممکن بهره برداری شوند و مشکلات کم آبی، با درایت مسئولان برطرف شود.

 • تعداد اسلاید : 27
 • برای دانلود به انتهای مطلب مراجعه کنید 

هفت – پاورپوینت طراحی سیستم آبیاری

در این پاورپوینت آبیاری به موضوع طراحی و آرایش سیستم توزیع آب پرداخته شده است.در ابتدای فایل با ارائه فرمول به موضوع افت فشار مجاز فشار بین دو آبپاش بحرانی پرداخته شده است. هیدرولیک لاترالها، فرمول های محاسبه افت در لوله معادل، طراحی سیستم لوله های اصلی و نیمه اصلی از بخش های اصلی این پاورپوینت به شمار می رود.

 • تعداد اسلاید : 40
 • برای دانلود به انتهای مطلب مراجعه کنید 

هشت – پاورپوینت آبياری زير سطحی

این پاورپوینت آبیاری با بررسی وضعیت کنونی آب و آبیاری در سطح جهان و ایران شروع می شود. در بخش های بعدی به ضعف های موجود در سیستم های آبیاری بطور کامل پرداخته شده است. در ادامه روش های اصلی آبیاری بررسی شده است. آبیاری قطره ای زیر سطحی که موضوع اصلی این پاورپوینت می باشد بصورت مشروح توضیح داده است. بیان تاریخچه آبیاری زیر سطحی، روش های اجرا، مزایا، معایب از جمله دیگر بخش های این پاورپوینت می باشد.

 • تعداد اسلاید : 35
 • برای دانلود به انتهای مطلب مراجعه کنید 

دانلود همه پاورپوینت های آبیاری

در این بخش می توانید همه پاورپوینت هایی که در بخش های قبلی معرفی شده است را دانلود کنید. این مجموعه بزرگترین و جامع ترین پکیج منتشر شده در زمینه پاورپوینت آبیاری می باشد. تعدد پاورپوینت ها این تضمین را ایجاد می کند که حداقل یکی از آنها مطابق با نیاز شما باشد.

موارد موجود در پکیج (توضیحات هر پاورپوینت در بخش های بالایی گفته شده است) :

 • یک – دانلود پاورپوینت آبیاری باغات (34 اسلاید)
 • دو – پاورپوینت حرکت آب از خاک به ریشه (40 اسلاید)
 • سه – طراحی سیستم آبیاری قطره ای (112 اسلاید)
 • چهار – آشنایی با روش های آبیاری (64 اسلاید)
 • پنج – پاورپوینت آبیاری (روش های آبیاری) (54 اسلاید)
 • شش – مشکلات پیش رو در شبکه های آبیاری (27 اسلاید)
 • هفت – پاورپوینت طراحی سیستم آبیاری (40 اسلاید)
 • هشت – پاورپوینت آبياری زير سطحی (35 اسلاید)

 

 • جمع اسلاید ها : 406 اسلاید
 • قیمت (همه پاورپوینت های بالا با هم ) : 18/270 تومان

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *